![]() |
Іван Миколайович Терещенко |
Біографія
Іван Миколайович народився 30 серпня (10 вересня) 1854 в Глухові Чернігівської губернії Російської імперії.
Навчався на юридичному факультеті Київського університету.
Із 1879 року, після закінчення навчання, короткий строк служив у гвардійському артилерійському полку у Варшаві.
Вийшов у відставку в квітні 1880-го і оселився в Києві.
За підтримки батька разом з братом Олександром заснували «Товариство буряково-цукрових і рафінадних заводів братів Терещенків», діяльність якого незабаром охопила Чернігівську, Київську, Волинську, Подільську, Харківську, Курську і Тульську губернії.
У 1883-1891 роках — гласний Київської міської думи.
За прикладом батька й дядька Ф. А. Терещенка збирав колекцію картин переважно з творів тогочасних російських та українських митців. Підтримував із багатьма з них дружні стосунки. Як наголошує земляк і добрий приятель художник М. І. Мурашко, І. М. Терещенко був сповнений бажання «стати для Києва тим, ким був для Москви П. М. Третьяков».
Серед меценатської діяльності ІванаТерещенка для розвитку української художньої культури особливе значення мала його підтримка рисувальної школи Миколи Мурашка — першого спеціального художнього закладу в Києві. На її облаштування й утримання протягом 25 років (1875-1900) Іван Миколайович витратив 150 тисяч карбованців.
У це й же час Іван Миколайович Терещенко — почесний попечитель Київського реального та Олександрівського ремісничого училищ.
![]() |
Особняк І. М. Терещенка у Києві на Бібіковському бульварі (бульвар Т. Шевченка, 34/11) |
В останні роки життя Іван Миколайович хворів на туберкульоз і був змушений жити і лікуватися на півдні Франції у м. Канни, де на своїй віллі «Маріпоза» й помер на 49-му році життя 11 (24) лютого 1903 року.
Іван Миколайович Терещенко похований у с. Іскрисківщині Сумського повіту Харківської губернії (нині — Білопільського р-ну Сумської області) у парку в центрі села серед інших поховань членів родини Терещенків.
Шановні користувачі!
Пропонуємо вам джерела із зазначеної тематики, що знаходяться в електронному каталозі Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки:
Деркач Андрій. Глухів - гетьманська столиця. - Київ : Павлім, 2000. - 176 с. : іл., портр.
Статті
Иван Терещенко и Школа Мурашко // Антиквар. - 2013. - № 10. - С. 52-55 : іл.
Інтернет-ресурси
https://bigkyiv.com.ua/hobi-sim-yi-tereshhenkiv-yake-stalo-kulturnoyu-spadshhynoyu-kyyan/
https://news.blog.net.ua/2023/09/ivan-tereshchenko-pidpryiemets-blahodiynyk-metsenat/
Немає коментарів:
Дописати коментар