![]() |
Біографія
Григорій Павлович народився 15 [27] серпня 1819 року в селі Сокиринці Прилуцького повіту Полтавської губернії Російської імперії (нині це Срібнянський район Чернігівської області) у дворянській родині. Отримавши початкову домашню освіту, слухав лекції в Санкт-Петербурзькому університеті на юридичному факультеті.
Після закінчення університету два роки подорожував Західною Європою. Повернувшись до Росії, вирішив зайнятися сільським господарством, для чого оселився у своєму маєтку в селі Сокиринці Полтавській губернії.
З 1847 року був головою дворянства Борзнянського повіту Чернігівської губернії. У 1850 році взяв на себе обов'язки опікуна чернігівської гімназії та совісного судді. Займав ці посади до 1853 року.
У 1858 році Ґалаґана призначено членом чернігівського губернського комітету із селянських справ.
Працював у палаті державного майна на Чернігівщині.
![]() |
Григорій Ґалаґан, 1843 |
Ще під час роботи в палаті державного майна він виявив прихильність до селянства як верстви, організувавши допомогу постраждалим від неврожаю, а в 1850-х роках заявив про себе як про активного прихильника скасування кріпацтва, внаслідок чого його в 1858 році запросили до «редакційної колегії», яка працювала над підготовкою майбутньої селянської реформи.
Послідовний захист прав селянства спричинив чимало конфліктів Ґалаґана з місцевими поміщиками.
Надалі Григорій Ґалаґан неодноразово обіймав посади в різних комісіях, які працювали над проєктами рішення «селянського питання», виступаючи з позицій повного звільнення вчорашніх кріпаків від залишків феодальних тягарів та громадянських обмежень.
![]() |
Портрет Григорія Ґалаґана |
Ґалаґану було доручено дослідити положення селян, потерпілих від неврожаїв, та дати допомогу хлібом і коштами найбільш потерпілим, — що й дало початок у 1871 році першому в Україні ощадно-позичковому товариству.
У 1873-1875 роках Ґалаґан — голова Південно-Західного відділу Російського географічного товариства.
![]() |
Колегія Павла Ґалаґана |
Помер Григорій Павлович Ґалаґан 25 вересня [7 жовтня] 1888 року у селі Сокиринці Прилуцького повіту Полтавської губернії (Російська імперія) — нині це Срібнянський район Чернігівської області.
Вшанування пам'яті
У Києві є вулиця Ґалаґанівська.
У місті Прилуки є вулиця Галаганівська.
9 серпня 2022 року у місті Заводське вулицю Правди перейменували на вулицю Григорія Ґалаґана.
У селі Гоголів Київської області вулицю Некрасова перейменували на вулицю Григорія Галагана.
Шановні користувачі!
Пропонуємо вам джерела із зазначеної тематики, що знаходяться в електронному каталозі Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки:
Статті
Інтернет-ресурси
http://www.nbuv.gov.ua/node/4864
https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3318575-grigorij-galagan-kolegia-zapakovana-v-skorbotu.html
Немає коментарів:
Дописати коментар