середа, 26 вересня 2012 р.

СОЛОВ'ЯНЕНКО АНАТОЛІЙ БОРИСОВИЧ - український співакВсесвітньо відомий український співак (тенор) та видатний громадський діяч - Герой України (2008 р., посмертно) Анатолій Борисович Солов'яненко народився  25 вересня 1932 р. в Донецьку  - помер 29 липня 1999 р., в  Козині.
Анатолій Солов'яненко народився в місті Сталіно (нині - Донецьк), в шахтарській сім'ї. Після закінчення середньої школи вступив до Донецького політехнічного інституту, де закінчив аспірантуру і працював викладачем на кафедрі інженерної геометрії. Усі ці роки удосконалював вокальне мистецтво у заслуженого артиста УРСР, видатного співака-тенора Олександра Коробейченка, брав участь у концертах художньої самодіяльності.
В 1962 р. був запрошений до Київського Театру Опери та Балету, проходив стажування в театрі Ла Скала (Мілан), де став лауреатом конкурсу «Неаполь проти всіх». З 1965 р. - соліст Київської опери. У 1967 р. був удостоєний звання заслуженого артиста УРСР, в 1975 р. - народного артиста СРСР.
У репертуарі Солов'яненка - 17 оперних партій, багато арій, романсів, народних пісень. Широкою є географія гастролей співака: Болгарія, Румунія, НДР, Японія, Австралія, Канада… Кілька сезонів він проспівав у нью-йоркському «Метрополітен-опера», де виконав партії в операх Р. Штрауса, Д. Верді, П. Масканьї.
Народні українські пісні в його виконанні стали взірцем майстерності для всіх наступних співаків.
У 1980 р. Солов'яненко Анатолій Борисович став лауреатом Ленінської премії, грошову винагороду за неї він передав у Фонд Миру. У 1997 р. отримав премію ім. Т. Г. Шевченка.
Серед найкращих партій: Андрій («Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського), Фауст (в однойменній опері Ш. Ґуно), Альфред («Травіата» Дж. Верді), Надір («Шукачі перлин» Ж. Бізе), Рудольф («Богема» Дж. Пуччіні) та ін. Світові знавці оперного співу визнали, що виконання Солов'яненком партії герцога в "Ріголетто" Дж. Верді було найкращим - вершиною майстерності.
Вільно володів італійською мовою. Такі видатні майстри оперної сцени як Пласідо Домінґо і Лучано Паваротті вважали, що майстерність Солов'яненка не поступається їхній власній.
Має двох синів - Андрія та Анатолія. Молодший син - Солов'яненко Анатолій Анатолійович - народний артист України, головний режисер Національної опери України.

На честь Анатолія Солов'яненка було названо малу планету 6755 Солов'яненко.
Начесть А. Солов’яненка в  Києві встановлено:
 Пам'ятник та меморіальну дошку на вулиці Інститутській, 16.

Див. wikipedia.org.ua

Немає коментарів:

Дописати коментар