четвер, 14 березня 2024 р.

МАРІЯ МОРОЗЕНКО (МАРІЯ МИКОЛАЇВНА МОРОЗ) - ДО 55-РІЧЧЯ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ


Марія Морозенко
(Марія Миколаївна Мороз) — українська дитяча поетеса, членкиня Національної спілки письменників України (з 2006), літературна редакторка, філологиня, лауреатка багатьох літературних премій. З 26 лютого 2019 була головою Київської організації Національної спілки письменників України.

Біографічні відомості

Марія Мороз народилася 15 березня 1969 року в селі Малин Млинівського району Рівненської області у багатодітній сім'ї. Вона була дев'ятою дитиною із дванадцяти дітей. Коли Марії виповнилося дев'ять років, трагічно загинув батько. Дванадцять дітей піднімала на ноги самотужки мама, Неоніла Андріївна, «Мати-героїня».

Неоніла Андріївна стала єдиною опорою в житті Марії та її братів і сестер, що враз подорослішали. Пережитий біль втрати, вболівання за маму і рідних розвинули у дев’ятирічної дівчинки поглиблене відчуття людських переживань.

У той час, коли її ровесники захоплювалися дитячими іграми, Марійка пише свій перший вірш-застереження:

Страхіття чорної війни

Давно вже всім відоме.

І ми говоримо всі: Ні!

Не хочемо такого.

Уже цей перший вірш відкрив глибину сприйняття світу юною поетесою. Марійка відправила цей вірш у республіканську газету «Зірка».

Схвальна відповідь, що прийшла звідти, надихнула Марійку на подальшу творчу працю. Вона стає активним читачем сільської бібліотеки, часто виступає зі своїми віршами у школі та районних святкових заходах.

Після закінчення десятирічки Марія працює старшою піонервожатою у восьмирічній школі, мріє продовжити навчання у виші й збирає кошти, щоб мати змогу жити у великому місті. З 1989 по 1997 рік працює педагогом народних ремесел у світлиці «Веретено», а згодом — коректором і літературним редактором у видавництвах «Козарі», «Чізе», «Світ успіху». 1991 року Марія Морозенко вийшла заміж і народила доньку. Для неї вона почала писати свої перші казки та колискові пісні. Пізніше вони вийшли друком у авторських книжках.

У 2000 році Марія Морозенко вступає до Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького на факультет української філології і закінчує його з відзнакою у 2005 році. Тоді ж починає працювати літературним редактором, керівником та ведучою культурологічної студії «Духовність української родини» при Національному музеї літератури. У 2006 році Марію Морозенко приймають до Національної спілки письменників України. З 26 лютого 2019 року вона була головою Київської організації Національної спілки письменників України.

Творча діяльність

Творча літературна діяльність Марії Морозенко надзвичайно багатогранна. Вона автор поетичних збірок «Зоряні перевесла» (1999), «Елегія любові» (2006), історичної поеми «Княгиня Ольга» (2004), драм «Марія Магдалина», «Вічність», «Князь Святослав». Ще із студентських років почала писати для дітей молодшого віку прозові та віршовані казки: «Про країну ласунів», «У зеленому ярочку», «Незвичайні пригоди хлопчика Чока, який шукав країну Щастя», створила навчальні серії книжок «Хто це?», «Що це?», серію пізнавальних загадок, книги для родинного читання «Вечорової пори», а також прозові твори для підлітків: «Іван Сірко. Великий характерник», «Іван Сірко. Славетний кошовий», «Найвірніші», «Я закохалася». Оповідання «Вірність Хатіко» увійшло до програми з української літератури для 5-х класів середньої школи.

Пісенна творчість Марії Морозенко почалася ще у 1994 році. У її творчому доробку більше сотні пісень, які звучать на радіо, — в Україні та за кордоном.

Визначальним показником творчості Марії Морозенко є роздуми про живі традиції нашого народу, його історію, культуру, мораль. У своїх творах вона закликає сучасників до піднесення національної гідності та духовної зрілості. Коли письменницю запитали, що її надихає на творчість, якою зі своїх літературних праць вона пишається найбільше, відповіла: «Я не можу якось виокремити той чи інший авторський твір. У мене своє ставлення до моїх видрукованих художніх текстів. Можливо, це такий собі наїв, але для мене кожна написана і видана книжка як доросла сформована особистість. Вона йде у світ, між люди, і якщо читачі навіть не знають автора, однак книга живе своїм життям... На творчість у сьогоденні мене надихають щонайперше люди — наші прекрасні героїчні українці, яких пізнаю все більше, тішачись тим, якою потужною є українська нація. Спасибі долі, що обдаровує щедро колом світлих, справжніх людей. І мені в творчості хочеться відкривати цей світ, як відчуваю його встократ чуттєвіше і глибше тепер».

Громадська і волонтерська діяльність

Літературна редакторка, керівниця та ведуча культурологічної студії «Духовність української родини» при Національному музеї літератури (від 2005).

Голова Творчого об'єднання дитячих письменників Національної спілки письменників України (від 2016), Київської організації НСПУ (від 2019).

У жовтні 2014 року за ініціативою письменниці у Національному музеї літератури України проведена благодійна акція «На цій землі нас не здолати», кошти від якої направлено на допомогу українським бійцям у зоні антитерористичної операції. Частину зібраних під час акції книжок відправлено у дитбудинки Слов'янська.

Була членом Видавничої ради при Департаменті суспільних комунікацій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Марія Морозенко займалася волонтерською діяльністю, допомагала бійцям, що воюють, відвідувала поранених воїнів у шпиталі, які чекають на підтримку та спілкування.

На жаль, Марія Миколаївна рано пішла з життя — 9 жовтня 2023 року її не стало...

Світла память цій прекрасній людині!

Відзнаки

Марія Морозенко удостоєна багатьох відзнак за свою літературну діяльність:

віршована казка «Про незвичайні пригоди хлопчика Чока…» (видавництво «Преса України») відзначена золотою нагородою 3-ї Всеукраїнської виставки-ярмарку «Буквиця»(2005);

лауреатка конкурсу «Рукомесло» в номінації «Твори для дітей» (2008);

етюд «Вони і лелеки» увійшов у сотню найкращих українських новел конкурсу «Сила малого» (2008);

рукопис повісті «Великий характерник Іван Сірко» здобув перемогу в конкурсі «Українська сила» (2009);

нагороджена ювілейною медаллю «90-річчя карного розшуку України» (2009);

Марія Миколаївна стала переможцем конкурсу «Різдвяне диво» в номінації «Мала проза» (2010);

лауреатка урядової Літературної премії імені Лесі Українки — за книгу «Іван Сірко. Великий характерник» та «Іван Сірко. Славетний кошовий», повість «Я закохалася»;

дипломантка численних пісенних фестивалів та міжнародних конкурсів.

Шановні користувачі!

Пропонуємо вам джерела із зазначеної тематики, що знаходяться в електронному каталозі Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки:

 

Затишна мамина казка : збірка казок сучасних українських письменниць : [для дошкільного та молодшого шкільного віку] / упоряд. Марія Морозенко. - Київ : Саміт-книга, 2021. - 160 с. : іл.

Книжки письменниці Марії Морозенко : бібліографічна пам'ятка для читачів-учнів середнього шкільного віку / [уклад. Н.О. Гажаман] ; Міністерство культури України ; Національна бібліотека України для дітей. - Київ : Національна бібліотека України для дітей, 2018. - 28 с. : іл., портр.

Морозенко, М. Доросла зима : повість / Марія Морозенко. - Київ : Саміт-книга, 2020. - 176 с. : портр.

Морозенко, М. Іван Сірко. Великий характерник : [повість : для середнього шкільного віку] / Марія Морозенко. - [Львів] : Видавництво Старого Лева, [2010]. - 165 с. : іл.

Морозенко, М. Княгиня Ольга : [історична поема] / Марія Морозенко. - Київ : Задруга, 2005. - 92 с. : іл.

Морозенко, М. Я закохалася : повість / Марія Морозенко. - [Київ] : ВЦ "Академія", 2017. - 127 с.

На київських пагорбах : [антологія урбаністичної поезії] / [упоряд. М. Морозенко ; ред. Л. Максименко]. - [Київ] : [Альтернатива Друк], [2019]. - 192 с. : іл.

Поміж повітряних тривог : антологія воєнної лірики / [авт.-упоряд. Марія Морозенко, Інна Ковальчук]. - Київ : Друкарський двір Олега Федорова, 2023. - 124 с.

Статті

Морозенко, М. Мої образочки : проза / Марія Морозенко //  Київ. - 2021. - № 9/10. - С. 76-81 : ; фото.

Морозенко, М. Сторінки діаріуша Самійла Зорки : історико-художня повість / Марія Морозенко //  Київ. - 2023. - № 7/8, 9/10. - С. 2-25 (№ 7/8) ; С. 2-23 (№ 9/10) фото.

Уряд присудив Премію імені Лесі Українки авторам кращих творів для дітей та юнацтва //  Українська літературна газета. - 2017. - 10 лютого (№ 3). - С. 3.

Інтернет-ресурси

https://chytomo.com/pishla-z-zhyttia-dytiacha-pysmennytsia-mariia-morozenko/

https://detector.media/infospace/article/217864/2023-10-09-pomerla-dytyacha-pysmennytsya-mariya-morozenko/

https://osvita.ua/school/biography/89347/

https://starylev.com.ua/old-lion/author/mariya-morozenko

https://www.barabooka.com.ua/mariya-morozenko/

https://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=15093

 

 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар