![]() |
Панас Саксаганський |
Дитинство
Панас Саксаганський народився 15 (27) травня 1859 року в Кам'яно-Костуватому на Херсонщині (тепер Миколаївська область). Він був представником видатної театральної родини Тобілевичів: його батько, дрібний херсонський землевласник Карпо Адамович Тобілевич, мав шістьох дітей. Четверо з них стали театральними діячами: Марія (Садовська-Барілотті), Іван Карпенко-Карий, Микола (Садовський) і наймолодший — Панас (Саксаганський).
Освіта
Панас Саксаганський початкову освіту здобув у Бобринецькій повітовій школі.
![]() |
У молоді роки |
Як згадував сам Панас Саксаганський у книзі «Думки про театр», «від матері, Євдокії Зіновіївни, діти вперше почули про театр. Вона знала напам'ять усю «Наталку Полтавку», і не тільки знала, а й уміла надзвичайно цікаво проказувати окремі ролі та відображати різних дійових осіб… Завдяки нашій матері мої старші брати, сестра Марія і я теж знали всю «Наталку» напам'ять. На мене, як і на Миколу, мав великий вплив аматорський гурток, яким керували Марко Кропивницький і старший брат Іван. Шкільне керівництво та й Іван забороняли нам відвідувати вистави, бо ми так захоплювалися театром, що забували про свої уроки. Тоді ми організували власний шкільний драмгурток, де грали «Наталку Полтавку», «Назара Стодолю», «Москаля-чарівника»».
1877 року закінчив Єлисаветградське земське реальне училище. Сидів за однією партою з Євгеном Чикаленком. У тому самому класі вчився Олександр Тарковський — батько поета Арсенія Тарковського і дід кінорежисера Андрія Тарковського.
Аматорський театр
Панас Саксаганський: «Навчаючись у старших класах, я і Микола одержали дозвіл виступати у аматорських виставах — спочатку в епізодах, а потім у відповідальніших ролях. На аматорській сцені у Єлизаветграді я теж мав значний успіх: коли Кропивницький виїхав до Одеси, мені доручили його ролі.
Я їх виконував, наслідуючи засобом Марка Лукича, бо, відвідуючи репетиції і спектаклі, я добре запам'ятав собі всю манеру грати, всі його рухи, інтонації і міміку. Кропивницький був тоді для мене ідеалом актора і людини, і я старанно копіював його… Я все більше переконувався, що діло все залежить від праці, що в праці криється талант… В артиста неодмінно повинен бути талант… Кожний артист є, безперечно, складовою частиною не тільки своєї великої сім'ї майстрів-художників, але й своєї епохи, класу, нації, суспільства, що безпосередньо оточує його».
1878 року Панас Саксаганський пішов на військову службу (Одеська юнкерська школа). Служив у 58-му Празькому піхотному полку, розташованому в Миколаєві. Брав участь в українських виставах трупи Чернишова.
Професійний театр
З 1885 року — у трупі Марка Кропивницького, з 1888 року — у брата Миколи (Садовського), у 1890-1898 та 1905-1909 роках очолював «Товариство русько-малоросійских артистів».
Впродовж 1910-1915 років гастролював у турах Т. Колесниченка та ін. З 1912 до 1940 року Саксаганський проживав у Києві в будинку на вулиці Жилянській, 96.
У 1915-1916 роках працював у Товаристві українських акторів під орудою Івана Мар'яненка, з 1916 року — у Товаристві українських акторів.
1918 року очолював Державний народний театр, який мав завдання ставити побутовий, історично-побутовий і класичний репертуар. 29 липня 1925 року відбулася прем'єра вистави Я. Мамонтова «Що загинули ранком». Режисери — П. Саксаганський, Л. Сабін.
18 вересня 1925 року РНК УСРР надала Панасу Саксаганському звання Народного артиста республіки.
Спорадично виступав у складі новоствореного Театру ім. М.Заньковецької. З 1926 року гастролював у різних театрах. Останній раз виступав на сцені 12 травня 1935 року. Народний артист СРСР (1936).
Творчість
![]() |
1890-ті роки |
Він мав передусім талант коміка переважно з сатиричним забарвленням: Возний («Наталка Полтавка» Івана Котляревського), Бонавентура, Пеньонжка, Тарабанов, Харко Ледачий («Сто тисяч», «Мартин Боруля», «Суєта», «Паливода XVIII ст.» І. Карпенка-Карого), Голохвостий («За двома зайцями» Михайла Старицького) та ін.; у вокальному репертуарі — Карась («Запорожець за Дунаєм»).
Але з немалим успіхом виступав і в інших амплуа: у героїчних і трагедійних ролях.
У режисерській роботі відзначався надзвичайною докладністю, знав усі п'єси напам'ять, на проби приходив з готовим режисерським примірником з сумлінним простудіюванням кожної ролі у єдності акторського ансамблю.
![]() |
Панас Саксаганський у сценічному образі, 1905 рік |
Виховав ціле покоління акторів (Борис Романицький, Варвара Любарт, Андрій Ратмиров, Тетяна Садовська та ін.).
Літературна творчість
Автор комедій: «Лицеміри» (1908) та «Шантрапа» (1914), спогадів «По шляху життя» (1935) і ряду статей з майстерності актора.
Смерть
Надгробок Панаса Саксаганського на Байковому кладовищі в Києві |
Помер видатний театральний діяч17 вересня 1940 року. Похований на Байковому кладовищі в Києві.
Ще за життя корифея у Києві з’явилася вулиця Саксаганського. У день його похорону О. Богомолець сказав: «Вулиця в Києві, що носить його славне ім’я, довша за ту степову річечку Саксагань, яку він, з природної скромності, обрав для свого театрального псевдоніма». Цим актор увічнив батьківщину своєї матері Євдокії.
Вшанування пам'яті
![]() |
Меморіальна дошка на Жилянській вулиц і в Києві, де з 1912 по 1940 рік проживав Саксаганський (вкрадено 2018 року) |
У Кривому Розі є район Саксаганський та вулиця Панаса Саксаганського.
У місті Біла Церква розташований Київський академічний обласний музично-драматичний театр імені П. К. Саксаганського.
У Житомирі є провулок Панаса Саксаганського.
14 травня 2019 року, до 160-ліття з дня народження актора, НБУ випустив ювілейну монету, присвячену Панасу Карповичу.
Шановні користувачі!
Пропонуємо вам джерела із зазначеної тематики, що знаходяться в електронному каталозі Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки:
Статті
Жиліна Л. Про корифея українського театру. // Урядовий кур'єр. - 2004. - 10 лип. (№128).- С.8.
Ревуцький, В. Творець сміху / Валеріан Ревуцький // Кіно-Театр. - 2009. - № 3. - С. 62 : іл.
Український театр : шляхи розвитку : Круглий стіл // Кіно-Театр. - 2009. - № 4. - С. 2-5 : іл.
Інтернет-ресурси
https://dovidka.biz.ua/panas-saksaganskiy-biografiya/
https://slovopys.kubg.edu.ua/koryfei-ukrainskoho-teatru-panas-saksahanskyi/