вівторок, 22 серпня 2017 р.

ЯСИНСЬКИЙ ВАРЛААМ – церковний і освітній діяч



Митрополит Київський, Галицький і всієї Малої Росії (1690-1707 роки).  Навчався в Київському колегіумі , один із кращих учнів Л. Барановича. Продовжив навчання за кордоном, імовірно, у Краківському університеті здобув диплом доктора філософії. 1665 року обраний ігуменом Київського Братського Богоявленського монастиря та ректором Київського колегіуму. Сприяв відродженню діяльності колегіуму, посилав здібних учнів для навчання в європейські університети. 1673 року залишив посаду ректора та ігумена і став проповідником Києво-Печерської лаври та опікуном її друкарні. 1680-1683 роках – ігумен Київського Свято-Микільського Пустинного монастиря.  Із 1683 року – архімандрит Києво-Печерської лаври. Після смерті митрополита Гедеона (Четвертинського) при підтримці гетьмана І. Мазепи обраний київським митрополитом. Посвячення одержав від московського патріарха  Адріана. Проте прагнув відновити автономний статус Київської митрополії, звернувся до російського царя Петра І з проханням залишити за київськими митрополитами титул екзарха константинопольського, але не одержав царського дозволу. Домігся обрання митрополичого коад’ютора з саном єпископа Переяславського і Бориспільського. Першим коад’ютором  став ігумен Київського Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря Захарія (Корнилович). Перебуваючи на митрополичій кафедрі, сприяв збереженню православної єпархії в Білорусі, 1698 року висвятив архімандрита Слуцького монастиря Серапіона (Полховського) єпископом Могильовським, Мстиславським і Оршанським. Протистояв намірам єпископа Львівського Йосифа (Шумлянського) утворити галицьку унійну митрополію. Розбудовував Софійський собор, на місці домініканського Миколаївського монастиря заснував православний Петропавлівський. Сприяв одержанню 1694 року царської грамоти Київському колегіуму на читання філософії та богослов’я, що офіційно надавало статус вищого навчального закладу – академії. 1701 року домігся від царя Петра І підтвердження цього статусу. Відомий також як проповідник, автор віршів, передмови до однієї з книг «Житія святих» Димитрія (Туптала).
Помер 22 серпня 1707 року у м. Київ, похований в Успенському соборі Києво-Печерської лаври.
Дзюба, О. М. Ясинський Варлаам / О. М. Дзюба // Енциклопедія історії  України. Т. 10;  Т-Я. – К. : Наук. думка, 2013. – С. 762-763 : портр.



Денисенко, В. Його послав Дух Святий  : (Варлаам Ясинський і Києво-Могилянська академія) / Володимир Денисенко // Пам’ять століть. - 2007. – 
№ 4-5. - С. 132-136.
Ясинський Варлаам // Кияни : біограф. словник. – К. : Фенікс, 2004. – С. 438.

Немає коментарів:

Дописати коментар