четвер, 27 травня 2021 р.

ГЕОРГІЙ ІВАНОВИЧ ДРОЗД – ДО 80-РІЧЧЯ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ

Георгій Дрозд – радянський і український актор, чия творча біографія

Георгій Дрозд

пов'язана не тільки з драматичною сценою, але з кіно і телебаченням. У 1999 році виконавець отримав звання Народного артиста України. Він входив до Національної спілки кінематографістів України.

Георгій Іванович Дрозд народився в Києві 28 травня 1941 року в середньостатистичній сім'ї. Батько хлопчика був простим робітником. Дитинство Георгія прийшлося на важкий час. Підлітком він пізнав усі тяготи і злигодні Великої Вітчизняної війни, але зумів залишитися в живих.

Жвавий артистичний хлопчик закінчив школу і вирішив стати артистом. У 1963-му вступив до Київського державного інституту театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого. Початківцю пощастило – після вручення диплома молодого артиста запросили до роботи на професійній драматичній сцені.

Максим Дрозд

За плечима Георгія Дрозда два шлюби. Перший союз звів його з Людмилою Курортник. Обраниця була колегою по цеху, народила йому сина Максима. В молодості Дрозд-молодший захоплювався боксом і навіть став майстром спорту, але все ж не зміг залишитися осторонь від мистецтва і згодом став затребуваним виконавцем.

У 1997-му дружина Георгія Івановича прийняла рішення піти в монастир. Близькі не могли пояснити цей вчинок, адже раніше актриса була завсідником акторських квартирників і посиденьок. Все змінилося швидко: Людмила часто відвідувала церкву, а потім і зовсім з'їхала від сім'ї.

Щастя в особистому житті Дрозд-старший знайшов з Анастасією Сердюк

Анастасія Буніна
(Буніною). Вона також працювала актрисою. Різниця у віці в 27 років не стала перешкодою для закоханих, і вони одружилися. У 1997-му на світ з'явилася дочка, її назвали Клавдією. Закінчивши школу, дівчина вступила до театрального вузу і зараз реалізується як артистка.

Батько Максима Дрозда та Клавдії Дрозд-Буніною встиг поспілкуватися з онуками. Максим виховує 4-х дітей від 3-х різних жінок, тому Георгій Іванович сповна пізнав радість бути дідусем. Спільні фото представників 3-х поколінь збереглися в архівах.

Клавдія Дрозд-Буніна
Георгій Дрозд неодноразово зізнавався, що йому пощастило з умовами, в яких він розвивався як творчий діяч. Спочатку актор працював в Російському драматичному театрі в Одесі. Потім опинився в Латвії і був прийнятий в трупу Ризького академічного театру російської драми.

Список ролей, які довіряли артисту постановники, постійно збільшувався. Однією з пам'ятних вистав за участю Дрозда став проєкт Аркадія Каца «Що трапилося в зоопарку?».

Георгій Дрозд був успішним, втілюючи на сцені героїв творів російської літератури. Він зобразив Лопахіна із «Вишневого саду», Григорія з «Григорія Мелехова», Підсекальнікова із «Самогубця».

Глядачам припала до смаку його інтерпретація образів Макмерфі з «Пролітаючи над гніздом зозулі» і Нерона з «Театру часів Нерона і Сенеки». Виступаючи на підмостках ризького театру в головних ролях, українець за національністю Дрозд здобув популярність і отримав великий досвід.

На початку 1980-х він вирішив спробувати щастя в Москві. Пішовши з латвійської сцени, Георгій Іванович став членом трупи театру «Современник». У цьому колективі він не знайшов бажаного успіху і задовольнявся прохідними ролями. Амбіції взяли верх, і актор пішов у МХАТ. Він ледве встиг взяти участь в репетиціях вистави «Не боюся Вірджинії Вульф», як в родині почалися неприємності.

Цей період виявився непростим у житті виконавця. Один за одним померли сестра і батько. Мати потребувала підтримки сина, тому Георгію Івановичу довелося повернутися в рідне місто. Тут його запросили до Київського академічного театру російської драми ім. Лесі Українки, в якому артист працював до 2013 року.

Дрозд відбувся як артист театру і кіно. Дебютом в кадрі для нього став епізод у фільмі «З днем народження». Більш успішною виявилася робота в кінокартині «Здрастуй, Гнат». У кінематографі Георгію Дрозду частіше діставалися образи другорядних персонажів, але артист вміло демонстрував драматичний потенціал і в них. Будучи універсальним актором, Георгій Іванович поставав на екрані в різних амплуа.

У стрічці Петра Тодоровського «Вірність» виконавцю довелося співпрацювати з Євгеном Євстигнєєвим. Роль командира взводу, що дісталася Дрозду, виявилася в числі знакових робіт в його фільмографії. Згодом партнерами артиста по майданчику ставали Андрій Болтнєв, Лев Перфілов, Борислав Брондуков та інші. З 1983 року артисту стали довіряти головні ролі. Він знявся в картинах «Останній аргумент королів», «Двічі народжений» та інших.

1990-2000-е принесли виконавцеві зайнятість в стрічках «Війна на західному напрямку», «Пастка», «Слід перевертня», «Вечори на хуторі біля Диканьки».

З розвитком телебачення і зростанням популярності 

серіалів Георгій Дрозд виявився затребуваний

і в цій області. Актора задіяли в стрічках «Золото Кольджата», «Утьосов. Пісня довжиною в життя», «Таємниця Маестро», «Доярка з Хацапетівки–3 ». До числа останніх телепроєктів за його участю відносяться «Будинок з ліліями», «Справа для двох». Прем'єри відбулися в 2014 році.

У 2013-му лікарі діагностували у актора серйозне захворювання. Сам артист і його близькі не розповідали про хворобу. В інтерв'ю син Георгія Дрозда розповідав, що батькові регулярно роблять переливання крові. Однак це не допомогло – Георгій Іванович не видужав. Причиною смерті творчого діяча стало ослаблене здоров'я і відсутність результатів лікування. Актор помер 10 червня 2015 року. Могила виконавця знаходиться в Києві.

Шановні користувачі!

Пропонуємо вам джерела із зазначеної тематики, що знаходяться у фонді Публічної бібліотеки імені Лесі Українки :

 

Московский театр "Современник" / [ред.-сост. Б.М. Поюровский]. - Москва : Центрполиграф, 2000. - 347 с. : фотоил., портр.

Резникович, М. Ю. Театр времен : жизнь театра : [в 2 кн.]. Кн. 1 / Михаил Резникович. - Киев : Альтерпресс, 2001. - 384 с. : ил.

Театр. ua : театр русской драмы / [текст О. Значковой]. - [Киев] : [Б. и.], [2011]. - 80 с. : ил.

Театр "Современник" / [ред. Л. Липова]. - Москва : Искусство, 1982. - 103 с. : фотоил.

Дрозд, Г. Звинувачувати час? : [інтерв'ю] / Георгій Дрозд; записала Валентина Грицук //  Кіно-Театр. - 2001. - № 3. - С. 55-57 : фот.


пʼятниця, 21 травня 2021 р.

СЕРГІЙ ПЕТРОВИЧ ІВАНОВ – ДО 70-РІЧЧЯ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ

Сергій Петрович Іванов  радянський і український кіноактор, режисер,


сценарист, телеведучий, член Національної спілки кінематографістів УкраїниЗаслужений артист України (1992). Народний артист України (1998).
Був позаштатним радником з культури міністра фінансів України.

Сергій Іванов народився 22 травня 1951 у Києві в сім'ї науковців і митців. Його батько  український поет і філолог Петро Федорович Іванов  (1921-1997), мати  Жанетта Михайлівна Іванова (Жовтобрюх) (1928-1993) була вченим-хіміком, дідусь   Михайло Андрійович Жовтобрюх був українським мовознавцем, сестра, що народилася на 13 років пізніше за Сергія, Леся Піша (Іванова) стала художницею.


Після закінчення київської 92-ї школи імені Івана Франка (в якій його бабуся Марія Іванівна Жовтобрюх викладала математику) вступив до Театрального інституту імені Карпенка-Карого. Був пластичний і чудово декламував вірші.


Кінорежисери примітили талановитого актора на третьому курсі, і до кінця навчання за його плечима було вже кілька ролей.


У 1972 році Сергій Іванов закінчив інститут і був запрошений Леонідом Биковим в картину «В бой идут только старики». А сталося це так. Биков зустрів Іванова на прохідній кіностудії і запропонував почитати сценарій. «Я уже прочитав,  відповів актор.  Буду грати». «Кого?»  здивувався Биков. «Кузнєчика!!!» Биков жартував потім, що взяв Іванова на цю роль через його молодечу зухвалість.

Режисер Леонід Биков зізнавався, що фільм про небо і льотчиків  його дитяча мрія. І льотчик на прізвисько «Кузнєчик»  це він сам у молодості. Іванов блискуче зіграв довірену йому роль. Цей фільм зробив молодого актора знаменитим на всю країну.


Ставши з 1972 року актором Київської кіностудії імені Олександра Довженка, Сергій Іванов дуже багато знімався в кіно саме в 70-ті: музична комедія «Ар-хі-ме-ди!», телесеріал «Народжена революцією» (роль Афіногена Полюгаєва), комедія «Дачна поїздка сержанта Цибулі», героїчна драма «Ати-бати, йшли солдати…» та багато інших.

Його герої, як правило, чарівні молоді люди з наносною серйозністю, які все ще
залишаються дітьми. Однією з найкращих робіт актора стала роль Ларіосика у драмі Володимира Басова «Дні Турбіних», знятій за творами Михайла Булгакова.

З розпадом СРСР розвалилися республіканські кіностудії. У Києві практично ніхто не знімався, актори спивалися, емігрували, вмирали… Сергій Іванов спочатку теж зневірився, але потім зібрався і вирішив діяти: у 1991 році сам поставив фільм «Медовий місяць», організував і очолив студію «Панорама», став біля витоків кінофестивалю «Молодість». Вів на телебаченні цикл передач «Наші за кордоном». Пробував писати вірші.

У кінці 90-х Іванов започаткував на телебаченні новий проєкт  серіал про замки Західної України, але встиг зняти тільки першу серію.

Сергій Іванов був терміново госпіталізований, коли йому стало зле, а згодом лікарі повідомили рідним: «Здало серце, інфаркт».

Могила С. Іванова

Помер 15 січня 2000 року в Києві, залишивши дружину Ларису і донечку Марію (н.1987). Похований 17 січня на Байковому кладовищі (ділянка № 49а).

Шановні користувачі!

Пропонуємо вам джерела із зазначеної тематики, що знаходяться у читальній залі відділу краєзнавчої літератури та бібліографії:

 

Быков, Л. Ф. В бой идут одни "старики" : киносценарий / Леонид Быков, Евгений Оноприенко, Александр Сацкий. - Киев : Мистецтво, 1975. - 71 с. : ил.

В бой идут одни "старики" / реж. Леонид Быков ; [авт. текста М. Королёва, Л. Даниленко]. - Киев : Издательский Дом УМХ, 2012. - 96 с. : ил.

Гейдор, О. Сергей Иванов не любил своего "Кузнечика". Он обожал Лариосика : 22 мая актеру Сергею Иванову могло бы исполниться 70 лет / Оксана Гейдор //  КП в Украине. - 2021. - 20-27 мая (№ 20/18). - С. 24 : фото.

Костін, Ю. Крізь терни щасливої долі / Юрій Костін //  Вечірній Київ. - 2017. - 7 груд. (№ 48). - С. 9 : фото.

Макаренко, В. "Война - преходяща, а музыка вечна" : 12 декабря актеру и режиссеру Леониду Быкову исполнилось бы 88 лет / Виктория Макаренко //  КП в Украине: киевский выпуск. - 2016. - 12 дек. (№ 278). - С. 10 : фото.

Миргородський, Д. Чи проститься мовчання?.. / Дмитро Миргородський //  Кіно-Театр. - 2000. - № 3. - С. 9 : фото.

Мірошниченко, Н. Дон Кіхот українського кіно / Надія Мірошниченко //  Кіно-Театр. - 2000. - № 3. - С. 8 : фото.

Сюндюков, І. Сергій Іванов. Завжди 48... : 22 травня відомому українському актору виповнилося б 70 років / Ігор Сюндюков //  День. - 2021. - 21-22 травня (№ 87-88). - С. 14-15 : фото.